Robisz zdjęcie dowodu osobistego? Możesz stracić duże pieniądze

Od zrobienia zdjęcia naszego dowodu osobistego jest niedaleka droga do wykradnięcia danych osobowych i zaciągnięcia na nasze nazwisko pożyczki. – Często zdarzają się sytuacje, kiedy żądany jest od nas skan, kserokopia lub zdjęcie dowodu osobistego. Choć są pewne wyjątki, niektórzy domagają się go zupełnie bezpodstawnie – tłumaczy w rozmowie z Forsal.pl ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
– Skanowanie czy kserowanie dowodu nie powinno zastępować czynności spisywania danych, bo tak jest szybciej. W świetle prawa zawsze musimy uzyskać podstawę prawną do wykonania takiej czynności – dodaje.

Kamil Pakalski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa oraz IT Security and Compliance Manager w ERGO Hestia wyjaśnia, że dane osobowe od dłuższego czasu są cennym „towarem” i dlatego coraz częściej stają się przedmiotem kradzieży. – Uzyskiwane są coraz bardziej wyszukanymi metodami. Cyberprzestępcy, którzy pozyskają nasz dowód osobisty, mogą zaciągnąć kredyt na naszą tożsamość. Żeby móc się w taki sposób podszyć, muszą jednak oczywiście mieć dostęp do naszego dowodu osobistego.

/więcej/